X
تبلیغات
طلوع حقيقت
بنام خدا

(نظرخواهي از ايثارگران)

مدير معزز سايت طلوع حقيقت   
جناب آقاي سعيدزاده  

با سلام؛
پيرو استقبال نسبي ايثارگران سراسر كشور و اعلام همكاري بسياري از سايت هاي خبري دلسوز و ديگر فعالان سايبري و مدني، كار اخذ امضاي ايثارگران به منظور تهيه تومار سراسري مطالبات قشري، بلافاصله پس از عيد فطر آغاز و تا قبل از هفته جنگ سال جاري (سي و يكم شهريور تا ششم مهرماه) به پايان خواهد رسيد.
بنا بر اين با توجه به كوتاهي فرصت، فهرست تفكيكي مهمترين مطالبات رزمندگان (كه در لايحه حمايت از ايثارگران منظور نشد) براي آخرين بار به حضورتان ارسال مي شود تا تغييرات (اضافات - اصلاحات) پيشنهادي خودتان را در ميان بگذاريد.
نظر شما را مغتنم مي دانم و اميدوارم كه تومار يادشده، ملاحظات اكثريت خادمان، قربانيان و آسيب ديدگان جنگ هشت ساله را تأمين سازد.
خواهشمندم پيش از آغاز اطلاع رساني رسانه اي تومار، در باره اين فهرست به هر روشي كه صلاح مي دانيد از رزمندگان مرتبط با خودتان نيز نظرسنجي بفرماييد.
پيشاپيش، از اين كه فعالان مدني پيگير حقوق رزمندگان مظلوم را ياري مي دهيد سپاسگزارم.

مهمترین مطالبات رزمندگان:

۱ - رزمندگان بسیجی و غیر بسیجی از نخستین روز اعزام یا حضور در جبهه ها٬ صرف نظر از آن که اکنون شاغل٬ بازنشسته یا بیکار باشند٬ باید از حقوق و مزایای حالت اشتغال به صورت مادام العمر برخوردار شوند و حقوق ایام ماسبق ایشان نیز بر پایه سال اجرای قانون (به روز) باید محاسبه و اعمال شود.

۲ - همه رزمندگان بسیجی و غیر بسیجی٬ از تاریخ نخستین اعزام یا حضور در جبهه ها باید رایگان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند و این بیمه باید مادام العمر باشد و کل حق بیمه های پرداخت شده توسط ایشان از روز یادشده تا کنون٬ باز پس داده شود.

۳ - در صورت فوت هر یک از جانبازان و رزمندگان٬ افراد تحت تکفل وی باید از شرایط معادل شاهد برخوردار شوند.

۴ - همه جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان یا جانبازانی که گرفتار نقصان مدارک (صورت سانحه و...) هستند و تکمیل پرونده آنان به علت قصور بنیاد امور ايثارگران و بي تفاوتي مجلس و مجمع تشخیص مصلحت٬ معطل مانده است باید بدون کارشکنی و بهانه گیری و بی معطلی٬ تحت پوشش قرار گیرند.

۵ - هر رزمنده اي در هر سنی و به هر علتی دچار ازکارافتادگی يا عسرت شود در صورتي كه تحت پوشش و رسيدگي مثبت بيمه ها نباشد باید از حقوق و مزایای کامل (معادل جانبازی) بهره مند شود.

۶ - رزمندگان باید از پرداخت هر گونه مالیات و عوارض معاف باشند.

۷ - نیمی از کرسی های عضویت شورای شهر در شهرهای جنگی سابق باید سهمیه ثابت ایثارگران و جنگزدگان بومی همان شهرها باشد.

۸ - نیمی از فرصت های شغلی و تسهیلات دولتی و بانکی و مجوزهای استان های جنگی سابق باید به ایثارگران و جنگزدگان بومي و فرزندان آنان اختصاص یابد تا از مهاجرت استاني ايشان جلوگيري شود.

۹ - همه ایثارگران و جنگزدگان شاغل در دستگاه های دولتی و بخش های وابسته٬ برای جبران مافات علمی باید از مرخصی باحقوق به منظور تحصیلات تکمیلی برخوردار شوند.
۱۰- حداکثر خدمات و تسهیلاتی که تا کنون به هر یک از ایثارگران ارائه شده از این پس باید برای همه ایثارگران منظور شود.
۱۱ - همه قوانین حمایتی ایثارگران که مصوب شده اما معطل هستند بدون بهانه باید فوری به اجرا درآیند.

۱۲ - بنیاد شهید و امور ایثارگران باید به صورت هیأت امنایی اداره شود و امنای آن هر دو سال یک بار با رای همه ایثارگران و خانواده های شاهد سراسر کشور یا نمایندگان آنان انتخاب و رییس بنیاد نیز با موافقت هیأت امنا تعیین و منصوب شود.

۱۳ - به علت نارضایتی گسترده ایثارگران و گزارش های آنان مبنی بر وجود بی عدالتی در خدمات بنیاد شهید و امور ایثارگران طی هشت سال گذشته٬ یکایک پرونده های مفتوحه شاهد و جانبازی در مدت مذکور باید توسط هیأتی مستقل با اختیارات تام٬ بازنگری شود. 

۱۴ - سهام شرکت ها و مؤسسات اقتصادی متعلق به بنیاد شهید (در اختیار سازمان کوثر یا...) باید به ایثارگران و خانواده های شاهد واگذار شود.

۱۵ -  همه مطالبات اين فهرست باید تا پایان سال جاری تحقق یابد.  
۱۶ -  تعقیب قضایی و امنیتی فعالان مدنی حقوق ایثارگران و جنگزدگان با هر اتهام و بهانه و توجیه و بر پایه هر نوع بند و تبصره و ادله و شواهد و مستنداتی که باشد قطعاْ پرونده سازی است و هیچ گونه ارزش قضایی و حقوقی ندارد و انتساب هر عنوان افترای سیاسی٬ اعتقادی یا... به فعالان مذکور باطل است
.
۲۶ تيرماه ۱۳۹۲
هوشیار سلطانی فر

همراه: 09123497140
نمابر: 02177514826
تهران - صندوق پستی: 1673 / 13145
Veb: bazmandegan.blogfa.com
E.mail: soltanifar{underline}editor@yahoo.com  
+ نوشته شده در پنجشنبه سوم مرداد 1392ساعت 11:59 توسط نداي رساي خرمشهر |

با نام خدا

جناب آقاي سعيدزاده
مدیر دردآشنای وبگاه 

با سلام و احترام؛

استحضار دارید که تنوع یا تکراری و جزیره ای بودن بسیاری از موارد مطالباتی ویژه ایثارگران و آسیب دیدگان جنگ تحمیلی٬ باعث چندصدایی٬ ضعف٬ پراکندگی٬ نومیدی٬ سکوت یا انصراف بیشتر آنان و حتی موجب کاهش تأثیر رسانه های پیگیر خواست های بر حق ایشان شده و نتیجتاً دستآوردهای فعالان مدنی حقوق خادمان و قربانیان جنگ را ناچیز یا راه آنان را دشوار و مقصد را بعید ساخته است.

این کاستی تأسف بار در حالی است که به علت مرور زمان (گذشت ۳۳ سال از آغاز و ۲۵ سال از پایان جنگ و البته شرایط ویژه و فرساینده افراد بازمانده) و قصور مسؤولان ذی ربط٬ اکثریت بازماندگان جنگ به سن کهولت و ازکارافتادگی رسیده یا در آستانه آن قرار دارند و ضرورت رسیدگی جدی به وضعیت و حقوق آنان از مرز هشدار عبور کرده است.

بنا بر این و پیرو پیشنهاد و خواست شماری از یادشدگان و دلسوزان فوریت دارد که با اتکا به مطالعات موجود (تحقیقات میدانی٬ نظرخواهی ها٬ گزارش های رسانه ها٬ مکاتبات٬ رایزنی ها و کارشناسی های انجام شده) یک تومار سراسری شامل فهرستی فراگیر از مهمترین مطالبات برآورده نشده قدیم (معوق - مسکوت) و جدید (مطرح شده یا نشده) این اقشار مظلوم و عمدتاً محروم تهیه و اطلاع رسانی و پیگیری شود.

چنان چه آن رسانه کارآ و توانمند٬ تولیت خواستگاهی (دبیرخانه ای) یا دست کم پشتیبانی رسانه ای این خدمت ماندگار و کارساز را بپذیرد٬ این جانب کار اخذ امضای حداقل ۵۰۰ هزار تن از ایثارگران و جنگزدگان سراسر کشور را متقبل می شوم و آن را ظرف مدت دو ماه به انجام می رسانم.

امید است با همت صاحبان رسانه٬ از این پس با طرح مطالبات بازماندگان جنگ در چهارچوب قشری و بدون شعار و شعارزدگی٬ تحقق جامع و سامانمند خواست های حداقلی این جامعه بزرگ و حقدار -اما فراموش شده- آغاز شود و با پیگیری قاطع به سرانجامی رضایت بخش برسد.

همچنين خواهشمندم نامه كامل مرا كه سايت «بولتن» با نشاني:
bultannews.com/fa/news/152877 
در كامنت زير مطلب اصلي انتشار داده است بخوانيد.

از عنایت٬ پیشگامی و همراهی شما پیشاپیش سپاسگزارم.
دعای خیر بازماندگان جنگ٬ بدرقه راهتان باد.
تیرماه ۱۳۹۲

هوشیار سلطانی فر

همراه: 09123497140
نمابر: 02177514826
تهران - صندوق پستی: 1673 / 13145
Veb: bazmand

+ نوشته شده در پنجشنبه سوم مرداد 1392ساعت 11:58 توسط نداي رساي خرمشهر |مردم خرمشهر هیچ گاه این عالم بزرگ را فراموش نخواهند کرد و به یاد ایشان راه بلندش را

ادامه خواهند داد ...

+ نوشته شده در پنجشنبه سیزدهم تیر 1392ساعت 18:19 توسط نداي رساي خرمشهر |

عـــــــــاشقـــــــان مهـــــــــدی عـــــــــــــیدتان مـــــــبارک!

+ نوشته شده در دوشنبه سوم تیر 1392ساعت 0:40 توسط نداي رساي خرمشهر |


جا دارد به نوبه ی خود این پیروزی بزرگ را به رهبر انقلاب و ملت حماسه ساز ایران و جناب شیخ حسن روحانی

رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران تبریک عرض نمایم!

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و ششم خرداد 1392ساعت 20:23 توسط نداي رساي خرمشهر |

بسم الله الرحمن الرحیم
نصرمن الله و فتح قریب

هموطنان گرامی با عرض سلام و تحیت انتخاب شیخ حسن روحانی بعنوان رئیس منتخب ملت ایران را تبریک عرض مینمایم!

سلام بر تدبیر و امید ...... موفق و موید باشید

+ نوشته شده در شنبه بیست و پنجم خرداد 1392ساعت 20:33 توسط نداي رساي خرمشهر |


به سلامتی تمام جانبازانی که به غیر از درد جانبازی دردهای فراوان دیگری را هم تحمل می کنند!
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1392ساعت 17:39 توسط نداي رساي خرمشهر |

آیت الله مهدوی کنی: آقای جلیلی شرح صدر ندارد / اگر با احساسات رای بدهید دوباره پشیمان می شوید. آیت الله مهدوی کنی در پاسخ به این که ” آیا سعید جلیلی برای ریاست جمهوری مناسب است یا خیر” گفتند: (( با احساسات رای ندهید وگرنه دوباره پشیمان می شوید. آقای جلیلی، جوان خوبی است اما اینکه به درد ریاست جمهوری می خورد یا نه، بحث دیگری است.))

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و یکم خرداد 1392ساعت 17:47 توسط نداي رساي خرمشهر |سلام بر تمامی شهدای مظلوم مقاومت و عملیات آزادسازی خرمشهر....

اما شهدای مظلوم قطعا از این وضع حالی خرمشهر نه که رضایت دارند, بلکه خدا کند که
آتش نفرینشان بعضی ها را نسوزاند...!!!
خرمشـــــــــــــــهر  آزاد شد !  اما!!!؟؟؟  هیچگاه آباد نشد!

سلام بر تمامی شهدای مظلوم مقاومت و عملیات آزادسازی خرمشهر....

اما شهدای مظلوم قطعا از این وضع حالی خرمشهر نه که رضایت دارند, بلکه خدا کند که
آتش نفرینشان بعضی ها را نسوزاند...!!!

+ نوشته شده در پنجشنبه دوم خرداد 1392ساعت 17:47 توسط نداي رساي خرمشهر |

بازخوانی نظر رهبر انقلاب درباره آنهایی كه صلاحیتشان احراز نشد:
«اين را من اعلام ميكنم، همه‌ى افراد بدانند؛ اينهائى كه رد صلاحيت ميشوند، لزوماً آدمهاى بى‌صلاحيتى نيستند. اينجور خيال نشود كه حالا چون فلانی در انتخابات رد صلاحيت شد، پس ديگر بكلى از صلاحيت ساقط است؛ نه، طبق قانون، در انتخابات نميتواند به عنوان نامزد شركت كند، اما ممكن است مقامى كه او را رد صلاحيت كرده، اشتباه كرده باشد. ممكن است براى اين كار صلاحيت نداشته باشد، اما صلاحيتهاى فراوان ديگرى داشته باشد. اينجور نباشد كه اگر كسى رد صلاحيت شد، اين معنايش اين باشد كه او ديگر از هستى ساقط شد؛ نه، صلاحيتهاى گوناگون ديگرى وجود دارد.»
۹۰/۱۱/۱۴
بازخوانی نظر رهبر انقلاب درباره آنهایی كه صلاحیتشان احراز نشد:
«اين را من اعلام ميكنم، همه‌ى افراد بدانند؛ اينهائى كه رد صلاحيت ميشوند، لزوماً آدمهاى بى‌صلاحيتى نيستند. اينجور خيال نشود كه حالا چون فلانی در انتخابات رد صلاحيت شد، پس ديگر بكلى از صلاحيت ساقط است؛ نه، طبق قانون، در انتخابات نميتواند به عنوان نامزد شركت كند، اما ممكن است مقامى كه او را رد صلاحيت كرده، اشتباه كرده باشد. ممكن است براى اين كار صلاحيت نداشته باشد، اما صلاحيتهاى فراوان ديگرى داشته باشد. اينجور نباشد كه اگر كسى رد صلاحيت شد، اين معنايش اين باشد كه او ديگر از هستى ساقط شد؛ نه، صلاحيتهاى گوناگون ديگرى وجود دارد.» ۹۰/۱۱/۱۴

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم خرداد 1392ساعت 0:46 توسط نداي رساي خرمشهر |


**در جایی که ثروتشان زیر پایشان است ولی به حال مخروبه زندگی میکنند**

چرا باید ﺍﯾﻦ ﻃﺒﻘﻪ ﺿﻌﯿﻒ،
ﻃﺒﻘﻪ ﻣﺴﺘﻀﻌﻒ، ﺍﯾﻨﻬﺎ ﺑﻪ ﻫﻤﯿﻦ ﺣﺎﻝ ﻋﻘﺐ
ﻣﺎﻧﺪﮔﯽ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺟﺎ ﻫﺴﺖ ﺑﺎﺷﻨﺪ، ﻭ ﺫﺧﺎﯾﺮ
ﺁﻧﻬﺎ ﺑﻪ ﻋﯿّﺎﺷﯽ ﯾﮏ ﺩﺳﺘﻪ، مفـت ﻭ ﺭﺍﯾـﮕﺎﻥ ﺍﺯ ﺑﯿﻦ ﺑﺮﻭﺩ.

ﺍﻫـــﻮﺍﺯ ﺑﺎ ﺁﻥ ﺫﺧﯿﺮﻩ
ﺧﺪﺍﺩﺍﺩ، ﺧــﻮﺯﺳﺘﺎﻥ ﺑﺎ ﺁﻥ ﺛـﺮﻭﺕ ﻫﻨﮕﻔﺖ، ﺑﺎﯾﺪ
ﺷﻬﺮﺵ ﺁﻥﻃﻮﺭ ﺑﺎﺷﺪ؛ ﺩﻫﺎﺗﺶ ﺑﺪﺗﺮ.

ﻣﻦ ﯾﮏ
ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻪ - ﺧﯿﻠﯽ ﺳﺎﻝ ﻗﺒﻞ - ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎ ﻋﺒﻮﺭ
ﮐﺮﺩﻡ ﺩﯾﺪﻡ ﮐﻪ - ﺑﺎ ﺭﺍﻩ ﺁﻫﻦ ﻣﯽﺭﻓﺘﯿﻢ -
ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﺩﻫﺎﺕ، ﺍﯾﻦ ﺑﭽﻪﻫﺎ ﻭ
ﺑﺰﺭﮔﻬﺎ ﻭ ﺍﯾﻨﻬﺎ ﻫﺠﻮﻡ ﻣﯽﺁﻭﺭﺩﻧﺪ ﻃﺮﻑ
ﺁﻧﺠﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻣﺎﻋﺒﻮﺭ ﻣﯽﮐﺮﺩﯾﻢ، ﻭ ﻣﻊ ﺍﻷﺳﻒ
ﻫﻤﻪ ﺑﻪ ﺣﺎﻟﯽ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﻣﻮﺟﺐ ناراحتی ﺑﻮﺩ، ﺩﺭ
ﺟﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺛــﺮﻭﺗــﺸـﺎﻥ - ﺛﺮﻭﺕ ﺧﺪﺍﺩﺍﺩ - ﺩﺭ ﺯﯾـــﺮ
ﭘﺎﯾــــﺸﺎﻥ ﺑﻮﺩ، ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺁﻥﻃﻮﺭ ﻣﺴـﺘـﻤـﻨــﺪ
ﺑﻮﺩﻧﺪ.
جایی ﮐﻪ ﺛﺮﻭﺗﺶ ﺯﯾﺎﺩ
ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ، ﺫﺧﺎﯾﺮ ﺯﻣﯿﻨﯽﺍﺵ ﺍﻟﯽ ﻣﺎﺷﺎﺀ ﺍﻟﻠﻪ

ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ، ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎﺯ ﺑﻪ ﺣﺎﻝ ﻣـﺨـﺮﻭﺑــﻪ باشد.( 17 آبان 58 در جمع کارکنان شهرداری اهواز . صحیفه نور جلد 11 ص6 )

+ نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت 1392ساعت 15:42 توسط نداي رساي خرمشهر |

موازی کاری  اصطلاحی است در خصوص عملی عبس که سود و نفع جمعی را بدنبال نخواهد داشت و در استمرار حرکتی بیهوده و اغلب جهت ابراز قدرت در برابر جناح مقابل مورد استفاده قرار می گیرد!

چندی پیش بود که در یکی از مقالات تحلیلی خود در خصوص بعضی از عملکردهای امام جمعه خرمشهر مطالب و مقالاتی را با محوریت و موضوعیت کاملا اجتماعی نقد کردم , اما در پی آن آمدم که این بار مطلبی را بسیار موشکافانه و واضح به سمع ونظر همشهریان عزیزم برسانم!

همانطور که تمامی شهروندان عزیزمان در خرمشهر می دانند بیوت مختلفی از علمای شهر همچون بیت معظم سادات عدنانی , بیت معظم خاقانی و سایر بیوت وابسته به علمای شهرمان در حال فعالیت های فرهنگی و مذهبی گوناگونی هستند که از دیرباز در این شهر ریشه داشته است! از جمله موکب حسینیه مرحوم علامه سید علی عدنانی (ره) که همه ساله در روزهای شهادت حضرت زهرا (س) و امام صادق (ع) و روز عاشورا همگام با همراهی و لبیک مردم به خیابانها می آیند! و حتی پس از رحلت ایشان فرزندان بزرگوارشان وارث این حرکت عظیم هستند!

اما نکته اینجاست!!!؟؟؟

با کمی دقت و تنبه می توان دریافت هنگامی که این حرکتها از دیر باز بعهده ی سایر علمای شهر بوده چه لزومی دارد که امام جمعه شهر در مقابل این حرکت عظیم مردمی , حرکتی دیگر را تدارک ببیند و در مقابل این جریان تاریخی و ریشه ای , جریانی موازی را بوجود آورد!!؟؟

تحلیل بنده که یک اظهار نظر کاملا شخصی است و به هیچ یک از بیوتی که عنوان شد ارتباطی ندارد!

حتی در خصوص طرح توسعه مسجدجامع که در حال اجرا می باشد باید یادآور شد که تمامی این حرکات و این پروژه ها برخلاف قانون حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس می باشد و البته در جایی متوجه خواهید شد ساخت مجتمع های فرهنگی ومذهبی مختلفی که توسط امام جمعه در حال احداث می باشد وحتی طرح انتقال نماز جمعه به مسجد جامع همه و همه حاکی از موازی کاری و جبهه گیری در مقابل سایر قطب های دیرین فرهنگی و مذهبی در خرمشهر است!

منطقه مسجدجامع تا حدافاصل تقاطع فردوسی و بیت معظم مرحوم عدنانی از لحاظ جغرافیای مذهبی مرکز خرمشهر را به مانشان می دهد!

این منطقه که همانند یک مثلث مذهبی می باشد در سه ضلع به سه مرکز مهم فرهنگی و مذهبی خرمشهر وصل میشوند! یعنی مسجدجامع - بیت معظم عدنانی - بیت معظم خاقانی!

حتی در مراسماتی نظیر محرم و ... مرکزیت تجمع مردم در وسط این مثلث می باشد!

راهکار ما از این انتقاد فقط "اتحـــاد" است و بس!

در خصوص محبوبیت و اثر بیشتر کدام ضلع شما به راحتی می توانید با رصد هر کدام از این سه ضلع به پاسخ برسید! که من در این جا نتیجه را به مخاطب واگذار می نمایم!+ نوشته شده در دوشنبه نهم اردیبهشت 1392ساعت 4:42 توسط نداي رساي خرمشهر |


+ نوشته شده در شنبه هفتم اردیبهشت 1392ساعت 15:19 توسط نداي رساي خرمشهر |

دوست گرامی و ارجمندم جناب سید حسن عدنانی

باعرض سلام و تحیت

درگذشت عمه ی بزرگوارتان را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض می نمایم و از خداوند منان برای ایشان علو درجات و برای بازماندگانشان صبر جزیل را مسئلت دارم!

+ نوشته شده در دوشنبه دوم اردیبهشت 1392ساعت 15:49 توسط نداي رساي خرمشهر |

تصویر بالا گوشه ای از استقبال بی نظیر مردم اهواز از احمدی نژاد است! :))))))


اما در خصوص عدم سفر محمود خان به آبادان و خرمشهر باید گفت که ایشان هنوز منتظر افتتاح طرح ها هستند

وانشاءالله در صورت بهره برداری از طرح ها به این دو شهر تشریف فرما خواهند شد :)

+ نوشته شده در دوشنبه دوم اردیبهشت 1392ساعت 15:25 توسط نداي رساي خرمشهر |

احمدی نژاد امروز یکشنبه عازم خوزستان خواهد شد!

اما در پاسخ به وعده های دروغینش خصوصا در آبادان و خرمشهر چه پاسخی را به مردم شریف این دیار خواهد داد ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!

+ نوشته شده در یکشنبه یکم اردیبهشت 1392ساعت 0:42 توسط نداي رساي خرمشهر |

مرتضی آوینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

[۱]

Avinisajed.jpg
تصویر نقاشی شده آوینی بر روی یک دیوار مسجد درنیشابور

سید مرتضی آوینی (شهریور ۱۳۲۶ در شهر ری - ۲۰ فروردین ۱۳۷۲ در فکهعکاس، معمار، کارگردان مستندساز و نویسنده اهل ایرانبود. مجموعه مستند او درباره جنگ ایران و عراق با نام روایت فتح بسیار شناخته‌شده‌است.

محتویات

  [نهفتن

زندگی‌نامه

سید مرتضی آوینی در شهریور ۱۳۲۶ در شهر ری به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطهٔ خود را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند. او از کودکی با هنر انس داشت. شعر می‌سرود، داستان و مقاله می‌نوشت و نقاشی می‌کرد.[۲]

سال‌های جوانی

آوینی در جوانی

به گفته بسیاری از آشنایان و نزدیکان آوینی، او در جوانی متحوّل شد؛ و زندگی او در آغاز دهه ۱۳۴۰ با سال‌های انقلاب فرق بسیار داشت. گذشته او، کمتر در رسانه‌های ایران مورد بررسی قرار گرفته و برای بسیاری صحبت از گذشته او محدوده ممنوعه‌است. ابراهیم حاتمی کیا در یادداشتی در شهروند امروز می‌نویسد «آیا کسی مرتضای قبل از انقلاب را می‌شناسد. آنانی که در آن دوران با او حشرونشر داشته‌اند از مرتضای تثبیت شده بعد از شهادتش راضی‌اند؟»؛ و دخترش کوثر معتقد است برای برخی «آوینی خوب، آوینی مرده‌است.»[۳]

آوینی در سال ۱۳۴۴ به عنوان دانشجوی معماری وارد دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. غزاله علیزاده، شهرزاد بهشتی و امیر اردلان از دوستان دوران دانشجویی او بودند.[۴]

او با مریم امینی (زاده ۱۳۳۶) ازدواج کرد. به گفته همسرش، آنها پیش از ازدواج آشنایی چند ساله داشتند (از پانزده‌سالگی) و با هم کتاب ردو بدل می‌کردند، و به کنسرت و سخنرانی می‌رفتند.[۵]

او که در آغاز خود را «کامران آوینی» معرفی می‌کرد، به اشعار فروغ فرخزاد، احمد شاملو و مهدی اخوان ثالث علاقه داشت. به ظاهر خود می‌رسید، کراوات می‌زد، و به فلسفه غرب علاقه‌مند بود.[۴]

مسعود بهنود درباره او می‌گوید:[۶]

مرتضی آوینی را من از زمانی که دانشکده بود می‌شناسم... مرتضی بچهٔ تندرویی بود که در هر دوره یک حالی داشت. یک دوره زده بود به مواد مخدر و این جور چیزها. تمام بازوهایش جای سوزن بود. شب در دانشکده خوابش می‌برد، فردا صبح جسدش را از دانشکده بیرون می‌آوردند. اصولا بچهٔ تندرویی بود. هرکار می‌کرد تا ته‌اش می‌رفت. بعد یک دوره هیپی شد. موهایش را گذاشته بود بلند شود. مدرن شده بود. قرتی مآب شده بود. جین می‌پوشید. دست‌بند می‌بست و از این جور کارها. اما شانس یا بدشانسی که آورد این بود که سال ۵۶ زد به عرفان و ادبیات عرفانی. بقیه کارها را کنار گذاشت.

به گفته همسرش:[۵]

چند سال از انقلاب گذشته بود که مرتضی سیگارش را ترک کرد. دلیلی که برای این کار ذکر کرد این بود که آقا امام زمان در همه حال ناظر بر اعمال و رفتار ما هستند؛ در این صورت من چطور می‌توانم در حضور ایشان سیگار بکشم؟ این‌گونه بود که دیگر هرگز لب به سیگار نزد.

آوینی بعدها با اندیشه‎های امام روح‌الله خمینی آشنا شد و در سالیان بعد به یک انقلابی بدل شد و مسیر زندگی خود را تغییر داد.[۴]

خودِ آوینی درباره جوانیش می‌گوید:[۷]

... تصور نکنید که من با زندگی به سبک و سیاق متظاهران به روشنفکری ناآشنا هستم. خیر. من از یک «راه طی شده» با شما حرف می‌زنم. من هم سال‌های سال در یکی از دانشکده‌های هنری درس خوانده‌ام. به شب‌های شعر و گالری‌های نقاشی رفته‌ام. موسیقی کلاسیک گوش داده‌ام، ساعت‌ها از وقتم را به مباحاث بیهوده درباره چیزهایی که نمی‌دانستم گذرانده‌ام. من هم سال‌ها با جلوه‌فروشی و تظاهر به دانایی بسیار زیسته‌ام، ریش پرفسوری و سبیل نیچه‌ای گذاشته‌ام و کتاب «انسان موجود تک‌ساحتی» هربرت مارکوزه را ـ بی آنکه آن زمان خوانده باشم‌اش ـ طوری دست گرفته‌ام که دیگران جلد آن را ببینند و پیش خودشان بگویند: عجب! فلانی چه کتاب‌هایی می‌خواند، معلوم است که خیلی می‌فهمد... اما بعد خوشبختانه زندگی مرا به راهی کشانده‌است که ناچار شده‌ام رو دربایستی را نخست با خودم و سپس با دیگران کنار بگذارم و عمیقاً بپذیرم که «تظاهر به دانایی» هرگز جایگزین «دانایی» نمی‌شود، و حتی از این بالاتر دانایی نیز با تحصیل فلسفه حاصل نمی‌آید. باید در جست‌وجوی حقیقت بود و این متاعی است که هر کس براستی طالبش باشد، آن را خواهد یافت و در نزد خویش نیز خواهد یافت... و حالا از یک راه طی شده با شما حرف می‌زنم.

پس از انقلاب


معماری را با علاقهٔ زیاد یادگرفت، ولی بعد از پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) بنا به ضرورت‌های انقلاب آن را کنار گذاشت و به فیلم‌سازی پرداخت.

از اولین کارهای او در گروه جهاد می‌توان به مجموعهٔ شش‌روز در ترکمن صحرا، سیل خوزستان و مجموعهٔ مستند خان‌گزیده‌ها اشاره کرد.

گروه جهاد اولین گروهی بود که بلافاصله بعد از شروع جنگ به جبهه رفت. دو نفر از اعضای گروه در همان روزهای اول جنگ در قصر شیرین اسیر شدند و نفر سوم، در حالی‌که تیر به شانه‌اش خورده بود، از حلقهٔ محاصره گریخت. پس از یک هفته که خرمشهر سقوط کرد و گروه که تازه توانسته بود شکل دوباره به خود بگیرد، راهی منطقه شد. آن‌ها در جستجوی حقیقت ماجرا به خرمشهرو آبادان رفتند که سخت در محاصره بود. تولید مجموعهٔ حقیقت این‌گونه آغاز شد.

کار گروه جهاد در جبهه‌ها ادامه یافت. عملیات والفجر هشت که شروع شد، گروه دیگر منسجم و منظم شده بود. همین شد که مجموعهٔ تلویزیونی روایت فتح در همان حال و هوا شکل گرفت و تا آخر جنگ هم ادامه پیدا کرد. آوینی می‌گوید «انگیزش درونی هنرمندانی که در واحد تلویزیونی جهاد سازندگی جمع آمده بودند، آن‌ها را به جبهه‌های دفاع مقدس می‌کشاند، نه وظایف و تعهدات اداری. روح کارمندی نمی‌توانست در این عرصه منشأ فعل و اثر باشد. گروه‌های فیلم‌برداری ما با همان انگیزه‌هایی که رزم‌آوران را به جبهه کشانده بود کار می‌کردند... این‌جا عرصه‌ای نبود که فقط پای تکنیک و یا هنر درمیان باشد.»

با پایان جنگ و در فاصلهٔ سال‌های پایان جنگ و تأسیس مؤسسهٔ روایت فتح، آوینی نوعی فعالیت هنری‌- مطبوعاتی را تجربه کرد. او در این دوره به سینما، هنر، فرهنگ واحد جهانی و مواجههٔ آن با مسائل مختلف فکر می‌کرد. حاصل همهٔ آن فکر کردن‌ها، تحقیق‌ها و مباحثات، نوشته‌هایی است که از او به جا مانده. تأملاتی در ماهیت سینما که در فصل‌نامهٔ فارابی به چاپ رسید و بعد مقالاتی با عناوین جذابیت در سینما، آینهٔ جادو، قاب تصویر، زبان سینما و... که از فروردین سال ۱۳۶۸ در ماهنامهٔ سوره منتشر می‌شد. مجموعهٔ این مقالات در کتاب آینهٔ جادو که جلد اول از مجموعهٔ مقالات و نقدهای سینمایی اوست جمع آوری شد.

هرچند آشنایی با سینما در طول مدت بیش از ده سال مستندسازی و تجارب او در زمینهٔ کارگردانی مستند و به‌خصوص مونتاژ باعث شد که قبل از هر چیز به سینما بپردازد، ولی فکرها و حرف‌های او بیش‌تر از این‌ها بود. او در کنار تألیف مقالات تئوریک دربارهٔ ماهیت سینما و نقد سینمای ایران و جهان، مقالات متعددی درمورد حقیقت هنر، هنر و عرفان، هنر جدید اعم از رمان، نقاشی، گرافیک، تئاتر، هنر دینی و سنتی، هنر انقلاب و... تألیف کرد که بیش‌تر آن‌ها در ماهنامهٔ سوره به چاپ رسید. طی همین دوران در خصوص مبانی سیاسی‌- اعتقادی نظام اسلامی و ولایت فقیه، فرهنگ انقلاب در مقابله با فرهنگ واحد جهانی و موضوعات دیگر تفکر و تحقیق کرد تا بتواند جواب‌هایی برای همهٔ سؤال‌هایی که داشت پیدا کند.

اواخر سال ۱۳۷۰ موسسه فرهنگی روایت فتح به دستور آیت الله سیدعلی خامنه‌ای تأسیس شد تا به کار فیلم‌سازی مستند و سینمایی دربارهٔ دفاع مقدس بپردازد و تهیهٔ مجموعهٔ روایت فتح را که بعد از پذیرش قطع‌نامه رها شده بود، ادامه دهد. آوینی و بقیهٔ گروه، سفر به مناطق جنگی را از سر گرفتند و طی مدتی کم‌تر از یک سال، کار تهیهٔ شش برنامه از مجموعهٔ ده قسمتی شهری در آسمان را به پایان رساندند و مقدمات تهیهٔ مجموعه‌های دیگری را دربارهٔ آبادان، سوسنگرد، هویزه و فکه تدارک دیدند. اگرچه مقارن با همین زمان، فعالیت‌های مطبوعاتی او نیز ادامه داشت.

او از منتقدان سرسخت سیاست‌های فرهنگی محمد خاتمی بود.[۸] شهری در آسمان که به واقعهٔ محاصره، سقوط و بازپس‌گیری خرمشهر می‌پرداخت، در ماه‌های آ[۹][۱۰] تلویزیون پخش شد، اما برنامهٔ وی برای تکمیل این مجموعه و ساختن مجموعه‌های دیگر با مرگش در اثر اصابت ترکش مین در روز بیستم فروردین ۱۳۷۲ در فکه ناتمام ماند.

شهادت

آوینی روز بیستم فروردین ۱۳۷۲ در منطقه فکه بر اثر اصابت ترکش مین باقی مانده از جنگ ایران و عراق کشته شد. [۱۱].

فیلم‌شناسی

کتاب‌شناسی

وی همچنین آثار منتشر نشده‌ای در حوزهٔ ادبیات دارد.

+ نوشته شده در سه شنبه بیستم فروردین 1392ساعت 17:2 توسط نداي رساي خرمشهر |


+ نوشته شده در سه شنبه ششم فروردین 1392ساعت 21:25 توسط نداي رساي خرمشهر |

آغاز سال 1392 بر تمامی ایرانیان و فارسی زبانان مبارک باد!

+ نوشته شده در پنجشنبه یکم فروردین 1392ساعت 1:33 توسط نداي رساي خرمشهر |

گزارش های منابع موثق حاکی از عدم حضور نیک پی در مراسم معارفه مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد اروند حکایت دارد!

چندی پیش خبرگزاری ها خبر از ریاست جدید مهدی نیک پی بر صندلی مدیریت منطقه آزاد اروند خبر دادند!

گزارش دقیقی از علت عدم حضور نیک پی گزارش نشده است اما منابعی هم نقل کرده اند که وی موقتا روز شنبه بازداشت شده است (تاکید میکنم خبر ناموثق است)!

در صورت اخبار تکمیلی حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد ...

+ نوشته شده در پنجشنبه یکم فروردین 1392ساعت 1:32 توسط نداي رساي خرمشهر |

بندر امام خمینی(ره): وقوع یک افنجار در ساعت 20.30 دقیقه شامگاه 19اسفند، در مقابل هتل دلفین بندر امام خمینی(ره) باعث ایجاد خساراتی به تعدادی خودرو و اماکن اطراف شد.

به گزارش ایلنا از بندر امام خمینی(ره)، در شامگاه روز جاری، صدای مهیب انفجار در مقابل هتل دلفین بندر امام در مجاورات بازار شهید آیت الله صدوقی این شهر، که یکی از مراکز پر جمعیت بندر امام می باشد نیده شد.

این انفجار علاوه بر مجروح شدن برخی از عابرین، به تعدادی از خودروها شخصی و شیشه های اماکن تجاری نیز آسیب وارد کرد.

بر اساس این گزارش، بلافاصله نیروهای امداد و انتظامی در محل حاضر شدند.

علت وقوع این افنجار و میزان خسارات وارده، هنوز مشخص نیست.

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم اسفند 1391ساعت 4:41 توسط نداي رساي خرمشهر |

این روزها در خرمشهر که باشید شاهد مانورهای تبلیغاتی نماینده ی شهر به انواع و اقسام مختلف هستید!

و کسی نیست به این نماینده ی مجلس بگوید که تو در نطق میان دستورت چه گفتی؟؟؟ وقت طلایی که نماینده

ما به بهترین شکل آن را از دست داد!!؟

صحبت از پل نیم کاره ی راه آهن و تشبیه آن به یک تن زخمی در وسط شهر!!؟

صحبت از عدم تخصیص بودجه به شهرداری خرمشهر

صحبت از عدم تخصیص بودجه به خرمشهر در دولتهای سازندگی اصلاحات و مهرورزی

و البته تذکر شدید جناب باهنر رئیس جلسه به ایشان!


جناب آقای عبدالله سامری نماینده ی محترم شهرستان خرمشهر:

شما واقعا بعنوان نماینده و قانونگذار مردم ایران در مجلس باید به دنبال تصویب و تخصیص یک قانون در جهت اشتغال برای بیکاران و تذکرات پی در پی به وزیر نفت در خصوص تاسیسات دریایی باشید! و نه تذکر به وزیر راه برای یک پل که البته کارفرمای آن سازمان منطقه آزاد اروند می باشد!!!

ضمنا با بردن صدای بالا در مجلس و داد وبیدادهای بی نتیجه حق مردم احیا نخواهد شد!!

جناب آقای سامری سکوت خیانت بار مطورزاده علیه مردم خرمشهر با فریاد های شما به نتیجه ای نخواهد رسید! باید به دنبال راه حل دیگری بود نه با فریادهای بی مورد....


+ نوشته شده در پنجشنبه هفدهم اسفند 1391ساعت 2:42 توسط نداي رساي خرمشهر |

آری سخت بود اصلن یکی از تلخی هایش را بگویم پس با من همراه بشید ……..هر کاری کردنم برادر بزرگم اجازه نداد برم و یک هندوانه بزرگ خودش و دامادمان زیر بالم گذاشتند که تو باید مراقب برادر کوچکت ،مادر، خواهرت و سه دخترویک پسرش باشی و تو مرد اینها هستی و باید همراهیشان کنی .باران گلوله روی شهر میبارید و هر بار که دامادمان میرفت و می آمد خبر از مرگ می آورد خلاصه ظرف چند روز چند جا رفتیم و بگذریم از تحقیر شدنها ووو که در یک زمان و در بخشهائی به این برهه از زندگیم خواهم پرداخت اما بعد از اینکه مادرم ……شیر زنی که نفهمیدم که بود …….

541017 جنگ زدگی چیزی مثل طاعون

بعد از اینکه غرور زیبایش تحمل حضور در شهر ابا و اجدادیش را و نگاه های از سر تحقیر را به او که خودش صاحب خانه و احترام در شهرش بود را نداشت بنا را بر این گذاشت تا به همسایه هایمان در اصفهان بپیوندیم ، همسایه هائی که نزدیک یک ماه بود هیچ کدامشان را ندیده بودیم و فقط میدانستیم باید برویم اصفهان .همین اصفهان …..بعد از رسیدن با زجر به اصفهان بود که تازه عزایمان شروع شد من و مادرم و برادر کوچکم چون خواهرم و چهار فرزندش بعد از اینکه اوراه چند جا شدیم در اهواز از ما جدا شند و نپمنتظر شوهرش در اهواز…..غصه ای بود بخدا…..میدانستیم یکی از همسایه هایمان در رهنان هستند و سراغ که گرفتیم گفتند باید بروید دروازه تهران که رفتیم آنجا که رسیدیم از سر اتفاق پسر همسایه امان را دیدیم که با دوچرخه اش داشت به سمت رهنان میرفت وقتی صدایش زدیم و ما ئرا دید انگار روح دیده باشد شوکه شد با مادرم سلام و علیکی و اینکه میرود تا بیاید دنبالمان !!!!! البته رفت که نیاید اما مادرم بعد زمانی تاکسی گرفت و رفتیم به همان محل سکونتشان که نمیدانستیم چقدر است و کجاست خلاصه در خیابان اصلیش راه افتادیم پرسان پرسان تا رسیدیم درب منزلشان و در زدیم ..هنوز چهره همسایه سابقان یادم نمیرود که چطور با دیدن ما ………..هیچ ان لحظات و نگاه سنگینشان را یادم نمیرود ، همان همسایه ای که تا سی چهل روز قبل …………بگذریم یکی دو ساعتی از ماندن اجباریمان در خانه اشان نگذشته بود که یکی دیگر از همسایه هایمان که آنها هم اصالتن رهنانی بودند با ماشین از جلوی در خانه آنها رد میشدند که تا مما را دیدند خوشحال بسمتمان آمدند و وعده فردا صبح را دادند تا بیایند دنبالمان تا برویم به مکانی که تا دو سال بعد محل زندگی خانواده ام بود زندگی ……..بخدا تلخ ترین ایامم بود تلخ تلخ تلخ بگذریم.

علیرضا بختیاری /وبلاگ با شهیدان / منبع: وبسایت دانشنامه نیوز آبادان

+ نوشته شده در یکشنبه ششم اسفند 1391ساعت 14:2 توسط نداي رساي خرمشهر |

خـــرمــــشــــهـــر   تــــــو   بـــــــمــــان!!!


+ نوشته شده در سه شنبه یکم اسفند 1391ساعت 16:54 توسط نداي رساي خرمشهر |

مجمع نمایندگان استان خوزستان با صدور بیانیه‌ای نسبت به اظهارات اخیر مهدی طائب در مورد اولویت دفاع از سوریه در برابر حمله دشمن به خوزستان واکنش نشان داد. در این بیانیه آمده است:
واكنش نمایندگان خوزستان به سخنان طائب
به اطلاع ملت شریف ایران به‌ویژه مردم ولایتمدار و شهیدپرور استان خوزستان می‌رساند نظر به این‌که اخیرا مطالبی از سوی فردی غیرمسوول در برخی رسانه‌ها مبنی بر نقض حاکمیت ملی مطرح گردیده است و موجب رنجش خاطر آحاد ملت شده، مراتب به شرح زیر رسانده می‌شود: در تاریخ ۱۳۹۱/۱۱/۲۹ مجمع نمایندگان استان خوزستان به عنوان خادمین ملت شریف ایران و مردم سلحشور خوزستان جلسه‌ای فوق‌العاده با حضور دکتر بروجردی رییس محترم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای پیگیری و رسیدگی موضوع تشکیل داد و نگرانی مردم خصوصا خانواده معظم شهدا و ایثارگران از اظهاراتی که موجب سوءاستفاده دشمنان و افراد مغرض می‌گردد را بیان و به شدت محکوم کرد.
هرچند آقای طائب از این اظهار خود که در جلسه ۹۱/۱۱/۲۶ در مورد اولویت دفاع از سوریه در برابر حمله دشمن به خوزستان عذرخواهی نمودند، لیکن مجمع به اتفاق آرا مراتب را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به منظور پی‌گیری جدی انعکاس داد تا از هرگونه اقدام مشابه که باعث ایجاد تنش و سوءاستفاده می‌گردد، پیشگیری شود و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ آرامش اجتماعی، سیاسی و اخلاقی از اظهارات نسنجیده و غیرمسوولانه کسانی که از تریبون‌های ملی استفاده می‌نمایند جلوگیری به عمل آورده شود. قطعا نتایج حاصله به اطلاع ملت عزیز و مردم مقاوم و پایداری خوزستان رسانده خواهد شد.

+ نوشته شده در سه شنبه یکم اسفند 1391ساعت 9:0 توسط نداي رساي خرمشهر |


میلاد با سعادت امام حسن عسکری (ع) خدمت اقا امام زمان (عج) وهمه مسلمانان تبریک وتهنیت باد.

+ نوشته شده در دوشنبه سی ام بهمن 1391ساعت 20:39 توسط نداي رساي خرمشهر |

بازتاب امروز

خوزستان را با هیچ چیز عوض نخواهیم کرد، حتی با دمشق!

اینک نیز این چهره سیاسی بدون توجه به پیامدهای چنین سخنانی آن هم در مورد استان حساسیت برانگیزی چون خوزستان، در مقام مقایسه بر آمده و می گوید ترجیح می دهد سوریه را حفظ کند و خوزستان را هم از دست بدهد
«بازتاب»، سرویس بین الملل: طی هفته های گذشته، از آنجا که حجم کشتار بیگناهان و مردم عادی در زد و خوردهای خیابانی و قبیله ای جبهه متحدی در سطح کشورهای منطقه و جهان برای پایان دادن به این خونریزی ها شکل داده است، دور جدید دیپلماسی کشورمان به سوی مذاکره با مخالفان دولت بشار اسد پیش رفته است، اما در همین حال مهدی طائب از جنگ خیابانی در سوریه سخن می گوید و توصیه هایی که ایران به متحد خود در دمشق کرده است.


این عضو قرارگاه عمار بی توجه به حقوق بین الملل و تعریف های صورت گرفته در ائتلاف ها و اتحادهای منطقه ای و دوجانبه، سوریه را استان سی و پنجم ایران می خواند و ادعا می کند حتی اگر جنگی در بگیرد، ما ترجیح می دهیم خوزستان را از دست بدهیم، نه سوریه را!


رییس قرارگاه عمار که سوریه را استان استراتژیک ایران می خواند، بدون توجه به تبعات حقوقی سخنانش و احتمال سوء استفاده بیگانگان ادامه می دهد: «اگر دشمن به ما هجوم کند و بخواهد سوریه یا خوزستان را بگیرد اولویت با این است که ما سوریه را نگه داریم چون اگر سوریه را نگه داریم می‌توانیم خوزستان را هم پس بگیریم اما اگر سوریه را از دست بدهیم تهران را هم نمی‌توانیم نگه داریم!»
 
سخنان وی در حالی مطرح می شود که اخیرا کنفرانسی با هدف تجزیه ایران در قاهره برگزار شد، هر چند مصر مسئولیت برگزاری چنین کنفرانسی را بر عهده نگرفت، اما برخی از گروه های افراطی در میان کشورهای عربی که طی چند دهه گذشته همواره داعیه مالکیت بر بخش های عرب نشین کشورمان را داشته اند، در آستانه سفر وزیر امور خارجه اقدام به برگزاری چنین نشستی کردند. اینک نیز این چهره سیاسی بدون توجه به پیامدهای چنین سخنانی آن هم در مورد استان حساسیت برانگیزی چون خوزستان، در مقام مقایسه بر آمده و می گوید ترجیح می دهد سوریه را حفظ کند و خوزستان را هم از دست بدهد.

 
البته او هیچ دلیلی برای سخنانش نمی آورد و در حالی که تمام امکانات کشور بسیج شده تا بتواند از تنش های بین المللی بکاهد تا اثرات مستقیم و غیرمستقیم تحریم ها را کاهش دهد، وی به راحتی از امکان وقوع جنگ سخن می گوید.

 
پیش از این نیز بارها از سوی مقامات غیرمسئول سخنانی عنوان شده بود که با مخالفت جدی مقامات سیاسی و دیپلماتیک کشورمان رو به رو شد.
 

اما این مقام قرارگاه عمار به همین میزان هم در مورد سوریه اکتفا نکرده و با اشاره به ضرورت وجود نیروهای بسیجی برای مدیریت جنگ شهری می گوید: سوریه ارتش داشت، اما این ارتش قادر به اداره جنگ در داخل شهرهای سوریه نبود؛ از این رو ایران پیشنهاد کرد که برای اداره جنگ شهری بسیج تشکیل دهید.
 

او مقام ارتش بیست میلیونی امام خمینی را در حد جنگ شهری پایین می آورد و توضیح نمی دهد که تاکنون در کدام مقطع کشور ما درگیر "جنگ شهری" بوده که بسیج توانسته به خدمت بیاید که اینک چنین توصیه ای را به دولت بشار اسد کرده است. این در حالی است که موضوع استفاده از نیروی بسیج ایران، شایعه بی اساسی بود که رسانه های مخالف جمهوری اسلامی به آن می پرداختند.


رئیس قرارگاه عمار  ادامه داده است که  بسیج سوریه با 60 هزار حزب‌اللهی تشکیل شد و باعث شد جنگ را در کف خیابان‌ها از ارتش تحویل بگیرد.


این سخنان که خبر از توصیه های ایران برای چگونگی مقابله با مردم سوریه می دهد، در حالی است که به گفته صادق خرازی، دیپلمات سابق کشورمان همواره تلاش  ایران در جهته خاتمه دادن به خونریزی ها بوده است.
 

نقش سوریه به عنوان عقبه مقاومت در برابر اسراییل بر هیچ کس پوشیده نیست و از آغاز درگیری های این کشور نیز همواره موضع ایران دفاع از خواست مردم مبنی بر اصلاحات و عدم مداخله نیروهای خارجی بوده است.  اجلاس تهران نیز با این انگیزه شکل گرفت که تا شاید بتواند پلی بین مخالفان و دولت بشار اسد ایجاد کنند. چرا که جمهوری اسلامی پیشتر معتقد به انجام اصلاحات تدریجی در سوریه و استفاده از فرآیندهای قانونی دولت فعلی برای انجام انتخابات در موعد مقرر بود و می خواست که تا آن زمان بشار اسد در قدرت باقی بماند تا تغییرات در سوریه در فضای آرام و بدون مداخله خارجی صورت گیرد.

 
اما آن طور که حسین علایی از استراتژیست های کشورمان و کارشناس ارشد مطالعات خاورمیانه گفته است، «اکثر مخالفین حکومت فعلی معتقد هستند که کنار رفتن بشار اسد مقدمه انجام اصلاحات واقعی در سوریه است. بنابراین به نظر می رسد که ایران هم، آرام آرام به "سوریه بدون بشاراسد" فکر می کند.»
مذاکرات اخیر مقامات سیاست خارجی کشورمان در حاشیه اجلاس مونیخ با رهبران مخالفان نیز در همین راستا صورت گرفته است.


همان گونه که حسین علایی تصریح دارد، ایران خواستار چیزی است که اکثریت مردم سوریه به آن متمایل باشند و بی شک نگرانی اصلی جمهوری اسلامی ، مداخله غربی ها در سوریه و تلاش آنها برای جدا کردن سوریه از محور مقاومت علیه اسرائیل است.
برای کسانی که اندک آشنایی با روابط بین الملل و خاومیانه داشته باشند، تصور روی کار آمدن دولتی همراه با اسراییل در دمشق نزدیک به محال است و تلاش ایران و سایر کشورهای دوست در منطقه نیز کمک به گذار مردم این کشور به سمت دولت دمکراتیک برخاسته از آرای عمومی است.


جمهوری اسلامی ایران مخالف هرگونه مداخله خارجی در سوریه به ویژه تحمیل جنگ بر این کشور است، اما این بدان معنی نیست که حاکمیت و تمامیت ارضی خود را نادیده گرفته و مقایسه ای بین سوریه و خوزستان یکی از زرخیزترین و استراتژیک ترین نقاط کشورمان سخن به میان بیاید.


ماندگاری دولتی ضد اسراییلی در سوریه به دلیل عقبه مقاومت در جبهه مقابله به توسعه طلبی های صهیونیست ها برای کشور ما یک اصل استراتژیک است، اما هرگز هیچ مقام نظامی، دیپلمات و استراتژیستی توصیه نخواهد کرد که حتی یک وجب از خاک کشورمان را از دست بدهیم و طرح چنین مطالبی حتی اگر فقط در قالب مثال و بیان اهمیت موضوع باشد، حساسیت زا و تفرقه انگیز است.


رزمندگان هشت سال دفاع مقدس برای اینکه وجبی از خاک خونین خوزستان به دست بیگانه نیفتد، هشت سال مردانه جنگیدند و حماسه حضور آفریدند تا کسی جرات نکند به خوزستان و هیچ نقطه ای از خاک کشورمان چشم طمع بدوزد.


با گذار به قرن بیست و یکم، بی شک این جنگ ها و سلاح ها نیستند که سرنوشت کشورها را تامین می کنند، بلکه درایت، مدیریت و  دانش سیاسی و قدرت چانه زنی است که می تواند حربه از دست دشمنان به در آورد و زمین هموارتری برای بازی های دیپلمات ها فراهم کند.


و چه خوب بود که عرصه سیاست داخلی و خارجی و رسانه و سخن کشورمان به دست کسانی بود که با دانش علم سیاست و روابط بین الملل آشنایی داشتند که به جای تحرک احساسات قومی و ایجاد اختلافات کاذب با سرانگشت تدبیر دشمنی ها را به دوستی ها تبدیل می کردند و از جار و جنجال های رسانه ای و سخنان محفلی پرهیز می کردند.


انتشار این سخنان نسنجیده درحالی است که هنوز پیامدهای سخنان نسنجیده باقر خرازی درمورد بازگرداندن کشورهای آسیای میانه به ایران باقی است، روحانیونی که قصد ورود به حوزه سیاست خارجی وامنیت ملی دارند، باید بدانند که اظهار نظر درباره تمامیت ارضی و هویت ملی کشورها موضوع بسیار حساس تر از مسایل سیاسی داخلی است.

+ نوشته شده در جمعه بیست و هفتم بهمن 1391ساعت 7:59 توسط نداي رساي خرمشهر |

حجت الاسلام پورمحمدی شب گذشته میهمان مردم خرمشهر بود! وی با خطابه ای در مسجدجامع خرمشهر به تحلیل اوضاع اقتصادی و سیاسی و همچنین فرهنگی کشور پرداخت ولی نکته اینجاست که آیا بنا بر قولی که داده اند مشکلات خرمشهر به سمع و نظر رهبری می رسانند یانه!؟ امیدواریم که اینگونه شود...

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم بهمن 1391ساعت 6:52 توسط نداي رساي خرمشهر |برچسب‌ها: خرمشهر
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم بهمن 1391ساعت 5:59 توسط نداي رساي خرمشهر |

بیاد تمامی شهدای مظلوم انقلاب اسلامی که در آماج تیرباران گارد جاویدان شاه شهادت را بر حیات ترجیح دادند

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم بهمن 1391ساعت 5:34 توسط نداي رساي خرمشهر |

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر